TOBB TSE KAL-DER
0 352 245 10 50 - info@kayso.org.tr
Kayseri Chamber Of Industry
Sitedeki Yeriniz : Ana Sayfa » KURUMSAL » Genel Bilgiler » Odamızın Tarihçesi

Odamızın Tarihçesi

Kayseri'de faaliyet gösteren tüccar ve sanayiciler, 1966 yılına kadar, Kayseri Ticaret ve Sanayi Odası çatısı altında toplanmıştı. 150 sanayici, Ticaret ve Sanayi Odası'ndan ayrılarak Kayseri Sanayi Odası'nı kurdu.

22.11.1966 günü meslek komitesi üyeleri belirlendi. 28.11.1966 günü yapılan seçimde de ilk meclis üyeleri belirlendi. Bu seçim sonucunda gruplar ve asil yedek üyeler aşağıdaki gibi oluşmuştur;

GRUPLAR
ASIL ÜYELER
YEDEK ÜYELER
1.GRUP
Ahmet CANTANI
Suat BÜYÜKCİVELEK
Sadık DAYLAN
Salih EZİNÇ
2.GRUP
Cemal BİLGİN
Seyit Yılmaz İLKER
Bozkurt DOMANIÇ
Kemal CABAT
3.GRUP
Ahmet TOPÇUOĞLU
Osman KALPAKLIOĞLU
Mehmet USTAOĞLU
Mehmet GÜZEL
4.GRUP
Mehmet KAVAFOĞLU
Mustafa KİRAZOĞLU
Mehmet BEKARER
Ahmet ÖZBAKKAL
5.GRUP
Mehmet KARABACAK
Hamdi TİLEV
Mehmet SEVENAY
Abdullah SATOĞLU

Yine aynı gün yapıan seçimlerde Suat Büyükcivelek Meclis Başkanlığına, Hamdi Tilev Başkan Vekilliğine getirildi. 10 meclis üyesinin iştiraki ile yapılan seçimlerde ilk yönetim kurulu üyeliklerine Mehmet Karabacak, Cemal Bilgin, Osman Kalpaklıoğlu, Mehmet Kavafoğlu ve Mustafa Kirazoğlu seçildi. YÖnetim kurul ise 22.11.1966 tarihinde, kendi aralarında, yaptıkları seçimde Cemal Bilgin'i başkanlığa, Mehmet Karabacak'ı da başkan vekilliğine seçti.

Kayseri Sanayi Odası'nın ilk gelir ve gider bütçesi, 43 bin 904 lira 50 kuruş olarak belirlendi. Aralık 1966'da Odaya personel olarak Mehmet Camuzcu, Ali Rıza Eser ve Niyazi Albayrak görevli; İsmail Sönmez ve İbrahim Özbıyık da müşavir olarak atandılar. Ali Rıza Eser de 01.01.1967 tarihinde ilk Genel Sekreterlik görevini üstlendi. Vatan Cd. Kaşlıçay Apt. No: 31, Kat:1'de faaliyete geçen Oda için ödenen yıllık kira bedeli, kalorifer gideri dahil 11 bin 500 liradır.


Kuruluşundan Günümüze Yönetim Kurulu Başkanlar?
Cemal BİLGİN (28.11.1966 - 13.12.1974), Fahrettin ARAR (13.12 1974 - 25.11. 1975), Ahmet POSTGİL (25.11.1975 - 26.11. 1976), Ali Rıza ÖZDERİCİ (26.11 1976 - 06.11.1979), Ahmet POSTGİL (06.11.1979 - 30.11.1981), Ali Rıza ÖZDERİCİ (30.11.1981 - 22.03.1984), Rasim YURTTAŞ (22.03.1984 - 22.03.1986), Ali Rıza ÖZDERİCİ (22.03.1986 - 21.11.1989), İdris DEMİREL (21.11. 1989 - 12.03.1992, Mustafa ÇAPAR (12.03.1992 - 13.03.2005), Mustafa BOYDAK (13.03.2005 devam ediyor.)

Kuruluşundan Günümüze Meclis Başkanları
Suat BÜYÜKCİVELEK (13.12.1966- 03.01.1975), Ahmet TOPÇUOĞLU (03.01.1975- 30.11.1975), Ahmet BARUTÇU (30.11.1975- 17.12.1979), Rasim YURTTAŞ (17.12.1979- 25.12.1981), Nurullah EZİNÇ (25.12.1981- 11.06.1982), İdris DEMİREL (11.06.1982- 15.11.1989), Nuh Mehmet ULUBAŞOĞLU (15.11.1989- 05.03.1992), Sadettin ERKAN (05.03.1992- 10.03.2005) ve M. Sami YANGIN (10.03.2005-05.02.2009), Nureddin OKANDAN (05.02.2009 devam ediyor.)

HİZMET BİNAMIZ
Kayseri/Kocasinan Pervane Mahallesi 308 - 349 pafta, 2420 ada ve 1 nolu parselde kayıtlı, 21. 141, 73 metrekarelik bir imar parseli üzerine oturmaktadır.

2005 yılı Haziran ayından itibaren de ana binamız iç ve dış bölümlerinde tadilatlara başlanılmış ve hizmet binamız bugünkü modern görünümüne kavuşmuş olarak sanayicilerimizin hizmetine sunulmuştur.
Hizmet Binamız 6 kattan ibaret olup, birinci katı kütüphane, revir, mescit, dinlenme salonu, İkinci katı kiralık bürolar, üçüncü katı başkanlık, genel sekreterlik, Yönetim Kurulu toplantı odası, dördüncü katı hizmet birimleri, beşinci katı 150 kişilik toplantı salonu, yemekhane, altıncı katı yemek, kokteyl alanı olarak kullanılmaktadır.
 
KURULUŞTAKİ GRUPLANDIRMA KURULU
ASIL ÜYELER
YEDEK ÜYELER
Cemal BİLGİN
Ahmet CANTANİ
Suat BÜYÜKCİVELEK
Mehmet BEKARER
Fuat HİSARCIKLI
Nuh BAYGENÇLER
Ahmet TOPÇUOĞLU
Ahmet ŞENGÜL
Salih EZİNÇ
 
İLK YÖNETİM KURULU ÜYELERİ
Cemal BİLGİN
Yönetim Kurulu Başkanı
Mehmet KARABACAK
Yönetim Kurulu Başkan Vk.
Osman KALPAKLIOĞLU
Yönetim Kurulu Üyesi
Mehmet KAVAFOĞLU
Yönetim Kurulu Üyesi
Mustafa KİRAZOĞLU
Yönetim Kurulu Üyesi
28.11.1966 TARİHLİ İLK ODA MECLİS ÜYELERİ
1. Suat BÜYÜKCİVELEK
6. Osman KALPAKLIOĞLU
2. Ahmet CANTANİ
7. Mehmet KAVAFOĞLU
3. Cemal BİLGİN
8. Mustafa KİRAZOĞLU
4. Seyit Yılmaz İLKER
9. Mehmet KARABACAK
5. Ahmet TOPÇUOĞLU
10. Hamdi TİLEV
KURULUŞUNDAN BUGÜNE YÖNETİM KURULU BAŞKANLARI
Cemal BİLGİN
28.11.1966 - 13.12 .1974
Fahrettin ARAR
13.12 1974 - 25.11. 1975
Ahmet POSTGİL
25.11.1975 - 26.11. 1976
Ali Rıza ÖZDERİCİ
26.11 1976 - 06.11.1979
Ahmet POSTGİL
06.11.1979 - 30.11.1981
Ali Rıza ÖZDERİCİ
30.11.1981 - 22.03.1984
Rasim YURTTAŞ
22.03.1984 - 22.03.1986
Ali Rıza ÖZDERİCİ
22.03.1986 - 21.11.1989
İdris DEMİREL
21.11.1989 - 12.03.1992
Mustafa ÇAPAR
12.03.1992 - 13.03.2005
Mustafa BOYDAK
13.03.2005 - 11.10.2016
Mehmet BÜYÜKSİMİTCİ 11.10.2016- DEVAM EDİYOR
KURULUŞUNDAN BUGÜNE ODA MECLİS BAŞKANLARI
Suat BÜYÜK CİVELEK
13.12.1966 - 03.01.1975
Ahmet TOPÇUOĞLU
03.01.1975 - 30.11.1975
Ahmet BARUTÇU
30.11.1975 - 17.12.1979
Rasim YURTTAŞ
17.12.1979 - 25.12.1981
Nurullah EZİNÇ
25.12.1981 - 11.06.1982
İdris DEMİREL
11.06.1982 - 15.11.1989
Nuh Mehmet ULUBAŞOĞLU
17.11.1989 - 05.03.1992
Sadettin ERKAN
05.03.1992 - 10.03.2005
M.Sami YANGIN
10.03.2005 - 05.02.2009
Nureddin OKANDAN
05.02.2009 - 26.09.2016
Abidin ÖZKAYA 26.09.2016- DEVAM EDİYOR
KURULUŞUNDAN BUGÜNE GENEL SEKRETERLER
Ali Rıza ESER
01.01.1967 - 31.11.1969
Yılmaz DAYLAN
01.01.1970 - 01.07.1987
H.Mehmet DURAK
30.10.1987 - 15.02.2004
Ömer ÇEPKEN
18.04.2005 - 31.12.2005
Nihat MOLU
01.01.2006 - DEVAM EDİYOR
KURULUŞUNDAN BUGÜNE GENEL SEKRETER VEKİLLERİ / YARDIMCILARI
Hüseyin GÖBEL
20.10.1978 - 14.02.2004
Galip SELMAN
15.02.2004 - 14.01.2005
Ömer ÇEPKEN
15.01.2005 - 18.04.2005
Nihat MOLU
18.04.2005 - 31.12.2005
Burhan GÜRÜN
16.01.2006 -  DEVAM EDİYOR