TOBB TSE KAL-DER
0 352 245 10 50 - info@kayso.org.tr
Kayseri Chamber Of Industry
Sitedeki Yeriniz : Ana Sayfa » KURUMSAL » Başkan » Mesajı

Mesajı

Değerli Dostlar, Kıymetli Üyelerimiz,
Kayseri Sanayi Odasının 50. kuruluş yılını kutladığımız 2016 yılının son sayısında sizlerle birlikte olmaktan duyduğum memnuniyeti dile getirerek sözlerimize başlamak istiyorum. Bu vesile ile Odamızın kuruluşunda ve daha sonrasında emeği geçen tüm yönetim kurulu üyelerine, meclis ve organ üyelerine teşekkür ediyor, hayatta olanlara sağlıklı ve hayırlı uzun ömürler, hayatını kaybedenlere Allah’tan Rahmet diliyorum.

2016 ne yazık ki bizleri derinden üzen olayların yaşandığı bir yıl oldu. Başta 15 Temmuz darbe girişimi olmak üzere Kayserimiz ve ülkemizin birçok yerinde yaşanan terör olayları bizleri derinden yaraladı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetimizin dik duruşu, Türk Milletinin de tanklara göğsünü siper etmesi sayesinde darbeye yeltenen hainler gerekli cevabı aldı. Bununla yetinmeyen terör örgütleri sivil vatandaşlarımıza, polisimize ve askerimize saldırmaya devam etmektedirler. Bu terör olayları karşısında Türk milletinin daha çok birbirine kenetlendiğini gören bu şer odakları, ne yapacağını bilemez durumda sonlarının geldiğini anlamıyorlar. Biz bu birlik ve beraberliğimizi devam ettirdiğimiz sürece, terör olaylarının da üstesinden geleceğimize inanıyor, bu konuda tüm KAYSO üyeleri adına üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum.

Kıymetli Dostlar,
4 Aralık tarihinde sizlerin de bildiği gibi çok geniş bir katılımla geleneksel hale getirdiğimiz ve 12. sini yaptığımız 2016 yılı Sanayi Gecemizi ve Odamızın 50. kuruluş yılını kutladık. Gecemize katılarak bizleri onurlandıran başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üze, 11. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’e, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a, Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkci’ye, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki’ye, şehir protokolüne ve siz değerli sanayicilerimize teşekkür ediyorum.

Ayrıca altın sponsorumuz Turkuaz Seramik’e ve gümüş sponsorlarımız Başyazıcı Et, Formal Alüminyum, Hasçelik Kablo ve Meysu’ya bize verdikleri desteklerinden dolayı ayrıca teşekkür ediyorum. Yine gecemizde bizi yalnız bırakmayan ulusal ve yerel basınımızın kıymetli mensuplarına da teşekkürü bir borç biliyorum.

2016 yılı itibariyle ihracatımız Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre 1 milyar 500 milyon, TİM verilerine girmeyen Kayseri Serbest Bölgesi'nden yurtdışına yapılan ihracat ve ihracat kayıtlı satışlarımız ile birlikte 1 milyar 800 milyon dolar civarında olacak. Bu da 2015 yılına göre yüzde 4,5 civarında düşüş olduğunu gösteriyor. 2016 yılı maalesef çok zorluklarla geçti, bu zorluğa rağmen sanayicimizin direnci, azmi ve çalışkanlığı ile bu rakamın daha aşağı gitmesi engellenmiş oldu.

Kıymetli Dostlar,
Göreve geldiğimiz 14 Ekim’de yönetim kurulundaki arkadaşlarımızla birlikte bir eylem planı hazırlayarak çalışmalarımıza hız verdik. Kayseri iş dünyası olarak şehrimizi büyütmek ve zenginleştirmek için var gücümüz ile çalışıyoruz. Bu dönem üyelerimize finansmana erişim, teknoloji kullanımı, Endüstri 4,0, Markalaşma ve AR-GE gibi konularda destek olacağız. Bu konularda Odamız bünyesinde oluşturulan ‘Proje Destek Ofisi' yakın bir tarihte hizmet vermeye başlayacak. Bununla birlikte odamız koordinasyonundaki yurtdışı tanıtım ve iş geliştirme ziyaretlerimiz devam edecek. Ayrıca, bu proje ofisinde TÜBİTAK, KOSGEB, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı destekleri ile ilgili de sanayicimize hizmet vereceğiz

Kayserili sanayiciler olarak 2023 yılı için 5 milyar dolar ihracat ve 50 milyar TL sanayi cirosu hedefliyoruz. Sanayiciler olarak bu rakamlara ulaşabilmemiz için ihracat yapan firmalarımızın 2017 ve sonrası için ihracat hedeflerini her yıl minimum yüzde 10 artıracak şekilde planlaması ve ihracat yapmayan firmalarımızı ihracat yapar hale getirmemiz gerekiyor. Biz de KAYSO olarak Kayseri'nin ihracat pazarlarını çeşitlendirmek, mevcut pazarlarda tanıtımını daha iyi yapmak, sanayicilerimizin değişen ürün taleplerine adaptasyonunu sağlamak, yeni ve yenilikçi ürünler ile hedef pazarlarda olmasını sağlamak için önümüzdeki süreçte yurt içi ve yurt dışı etkinliklerine ağırlık vereceğiz.

Mevcut OSB’lerimizde çok az sayıda parsel kaldığından, yeni yatırım yapacak sanayicilerimize arsa sağlamak amacıyla, 4. OSB kuruluş çalışmalarına başlamış bulunuyoruz.
2017 yılının sanayicilerimizin oturmayacağı koşacağı, koşturacağı, daha çok üreteceği, ihracat yapacağı ve istihdam sağlayacağı, 2023 hedeflerine ulaşabilmek adına hep birlikte azimle çalışmaya devam edeceği bir yıl olmasını niyaz ediyorum. Bu vesile ile tüm sanayicilerimizin ve hemşerilerimizin yeni yılı kutluyor, sağlıklı, birlik, beraberlik ve kardeşliğin hâkim olduğu bir sene diliyorum. 

Saygılarımızla

Mehmet BÜYÜKSİMİTCİ
Kayseri Sanayi Odası
Yönetim Kurulu Başkanı