+90 352 245 10 50 - info@kayso.org.tr
Kayseri Chamber Of Industry
You are here : Main Page »

Değerli Üyelerimiz, Kıymetli Sanayiciler,
Tekrar sizlerle beraber olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade ederek yazıma başlamak istiyorum. 2019 yılının ilk çeyreğini geride bırakırken, havalarında artık ısınmaya başladığını hissediyoruz.

Geçtiğimiz ilk üç ay içerisinde hem Türkiye’de hem dünyada birçok gelişmeye şahit olurken, önümüzdeki aylardaki önemli olaylarla ilgili beklentiler gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Türkiye ülke olarak yerel seçimlere odaklanmış durumda. Seçimleri kazasız belasız atlatarak, esas gündem maddemiz olan ekonomiye bir an önce dönmek istiyoruz. Artık ülke olarak 4.5 yıllık seçimsiz bir döneme giriyoruz. Türkiye’nin önünde yapısal reformları hayata geçireceği uzun bir dönem olacak. Bu süre zarfında hükümetimizin güçlü ekonomi programı ile reformları bir bir hayat geçireceğinden eminiz.

Ağustos ayında başlayan kur sarmalı, ekonominin dinamiğini bozmuş, güven kaybına ve iç talepte ciddi daralmaya neden olmuştur. Bu süreci doğru yönetmek adına ilk üç ay içesinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu önderliğinde birçok etkinliğe imza attık.

Ocak ayının sonlarına doğru Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan katılımıyla Türkiye Ekonomi Şurası’nı gerçekleştirdik. Burada ilk ağızdan şehrimizin sorunlarını bizzat Sayın Cumhurbaşkanımıza ve ilgili Bakanlarımıza ilettik.

Şubat ayı içerisinde Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’ın katılımı ile şehrimizde Kayseri Bölgesel İstişare Toplantısı yaparak sorunlarımızı dile getirme imkânı bulduk.

Yine Mart ayı içerisinde Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar’ın katılımı ile “Kayseri'de Savunma ve Havacılık Sektöründe Kayseri Sanayisinin Gelecekteki Yeri” konulu panel düzenleyerek, şehrimizin savunma sanayisindeki potansiyelini bir kez daha görmüş olduk. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı ile başlatılan İstihdam Seferberliğine Kayseri olarak güçlü bir destek verdik, bu desteğimizi yılsonuna kadar devam ettirerek, vadettiğimiz istihdamı inşallah sanayici ve işadamlarımızın desteği ile gerçekleştireceğiz. Bu bağlamda odamızda istihdam ofisi kurarak uzun soluklu bir çalışmanın alt yapısını hazırlamış olduk.

Kayseri olarak ihracatta iyi gidiyoruz. İhracat rakamlarına değinen Başkan Büyüksimitci, TÜİK rakamlarına göre Kayseri’nin 2019 Şubat ayı ihracatı önceki yılın Şubat ayına göre yüzde 6,4 oranında artarken, aynı dönemde Türkiye’nin ihracatı yüzde 3,38 oranında arttı. Kayseri’nin ihracatının Türkiye geneline göre yaklaşık iki kat artması yılsonu hedeflerimizi rahatlıkla yakalayacağız anlamına da gelmektedir.

Bu vesile tüm sanayici ve iş adamlarımıza bol bereketli ve kazançlı günler diliyorum.

Kayserili sanayiciler olarak hep birlikte daha çok üretim, ihracat ve istihdam için çalışıp, ülkemizin kalkınmasına azami katkıyı vermeye devam edeceğiz.

Saygılarımla

Mehmet BÜYÜKSİMİTCİ
Kayseri Sanayi Odası
Yönetim Kurulu Başkanı