TOBB TSE KAL-DER
0 352 245 10 50 - info@kayso.org.tr
Kayseri Chamber Of Industry
Sitedeki Yeriniz : Ana Sayfa » KURUMSAL » Başkan » Mesajı

Mesajı

Değerli Dostlar, Kıymetli Üyelerimiz
Kayseri Sanayi Odası olarak, İstihdam Seferberliğine en güçlü şekilde destek vermeye devam ediyoruz. Bu çerçevede başta valiliğimiz olmak üzere diğer odalar ve kamu kurumlarıyla işbirliği içerisinde istihdam teşvikleri konusunda sanayici ve işadamlarımızı bilgilendirici toplantılar düzenliyoruz. İŞKUR ve SGK’dan uzmanların da katılımıyla düzenlediğimiz bu toplantılara yoğun ilginin olması bizleri oldukça mutlu ediyor. Bunun göstergesi olarak Mart ayı sonu itibarıyla Kayseri genelinde ilk üç ay içerisinde yaklaşık 7 bin yeni istihdamın olması yılsonu hedef rakamlarımıza ulaşacağımızın göstergesi olmaktadır.

Kayseri Sanayi Odasının desteklemiş olduğu ve İŞKUR Kayseri İl Müdürlüğü tarafından bu sene altıncısı düzenlenen ve 100’e yakın firmanın katılımı ile gerçekleşen Kayseri İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı da İstihdam Seferberliğini destekleyen en önemli faaliyetlerimizden birisi olmuştur. Bir yandan yükselen işsizlik rakamlarına ülke olarak devletimizin destekleri ve elbirliği ile çözüm bulmaya çalışırken, bir yandan da kalifiye eleman bulmaya çalışan sanayicilerimize çözüm bulmaya çalışıyoruz.

Kıymetli Dostlar,
Bilindiği gibi KAYSO olarak sanayicilerimizin sorunlarını ve çözüm önerilerini TOBB ve bakanlıklarımız nezdinde dile getirmeye çalışıyoruz. Bu kapsamda Kayseri’de en önemli sektörlerinden olan elektrikli ev aletleri ile ilgili ÖTV ve mobilya sektörü ile ilgili KDV indiriminin mümkünse sürekli hale getirilmesi, mümkün değil ise yılsonuna kadar devam etmesini talep etmiştik. Hükümetimiz Eylül ayı sonuna kadar indirimlerin uzatılmasına karar vererek bu sektörlerimiz için desteğini devam ettirmiştir. Alınan bu karar için vermiş olduğu destekten dolayı TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na ve hükümetimize şükranlarımızı arz ediyoruz.

02 Ocak tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Faruk Özlü’yü KAYSO’da ağırlamak suretiyle sanayicilerimizi Bakanlarımız ile buluşturduk. Sanayicilerimiz sorun, görüş ve önerilerini bizzat Sayın Bakanlarımıza iletme imkânı buldular.

18 Mart tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki’nin katılımı ile yapmış olduğumuz Mart ayı olağan meclis toplantımız öncesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bürokratları ile sanayicilerimizi buluşturarak sorunlarını ve taleplerini Bakanlığımız yetkililerine iletmiş olduk. Bu toplantının da Kayseri sanayicisine faydalı olduğuna inancımı belirtmek istiyorum.

Değerli Dostlar,
Kayseri Sanayi olarak ürettiğimiz ürünlerde katma değeri artırmak için daha çok çalışmak zorundayız. Ar-Ge, tasarım ve markalaşma konusuna daha çok emek harcamalı, 4.Sanayi devrimini firmalarımızda uygulamaya geçirmek için vakit geçirmeden çalışmalara başlamalıyız. Japonya’nın ihraç ettiği ürünün 1 kg değeri 3.86 USD, İtalya’nın 3.1 USD iken Türkiye’nin 1.44 USD’dir. Gelişmiş ülkeler yüksek katma değerli üretimle yoluna devam ederken, bizim daha fazla çalışmamız, rotamızı dünyadaki gelişmeler doğrultusunda belirlememiz kaçınılmaz bir durumdur.
Bu nedenlerden dolayı; Kayserimizde sanayimizin niteliğinin geliştirilmesi ve sanayi ürünlerindeki katma değerin artırılması amacı ile Üniversite Sanayi Araştırma İşbirliği Vakfımızı (ÜSAİV) etkin hale getirmeye çalışıyoruz. ÜSAİV organizasyonu ile “FABRİKADA BULUŞALIM” etkinlikleri kapsamında Kayseri’de bulunan üç Üniversiteden öğretim ve araştırma görevlisi hocalarımızla talep eden fabrikalara teknik geziler düzenliyoruz. Firmalarımız bu geziler sırasında ihtiyaç duydukları alanlar konusunda bilgilendirme yapıyorlar. Bu faaliyetin hem sanayimiz adına hem de üniversitelerimiz adına büyük faydalar sağlayacağına inanıyorum.

Öte yandan sanayicilerimizin büyük ilgi göstermiş olduğu Endüstri 4.0 konulu konferanslar ve fuar ziyaretlerimizde ÜSAİV - KAYSO organizasyonu yapılmış olup önümüzdeki zamanlarda bu faaliyetlere de devam edilecektir.

Kayseri sanayisinin gelişmesi açısından önemli kriterlerden birinin de Ar-Ge Merkezleri olduğuna inanıyorum. Bildiğiniz gibi 2016 yılı Aralık ayı içerisinde Ar-Ge ve Tasarım merkezleri ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız üst düzey bürokratları ile KAYSO’da bir seminer yapmıştık. O toplantı esnasında sadece bir Ar-Ge merkezimiz olduğunu ve en az on tane olması gerektiği temennimi belirtmiştim. Nisan ayı itibarıyla Ar-Ge merkezi sayımızın dört olması yılsonuna kadar on Ar-Ge Merkezi hedefinin tutacağını göstermektedir. Bu konuda bilgi talebi olması halinde KAYSO olarak tekrar bilgilendirme yapabileceğimizi de bu vesile ile belirtmek isterim.

Kıymetli Dostlar,
Sanayicilerin ekonomiye daha fazla katkı sağlaması için, elverişli bir faaliyet ortamının sağlanması çok önemli. Bu nedenle sanayimizin ve sanayicilerimizin sorunlarına paydaşlarımızla birlikte çözüm bulmak öncelikli hedefimiz. Üzerinde özellikle durduğumuz konulardan biriside sanayicimizin finansmana kolay ulaşımı ve döviz riskini yönetme konularıdır. Bu kapsamda Halkbank ve Halk Portföy Yönetimi A.Ş ile yapmış olduğumuz toplantıda sanayicilerimizin döviz risklerini nasıl yönetmesi gerektiği ile ilgili bir toplantı gerçekleştirdik. Ayrıca Eximbank, KGF, Ekonomi Bakanlığı ve KOSGEB destekleri ile ilgili odamız bünyesinde oluşturduğumuz proje destek ofisimizden bilgi alınabilir.

Saygılarımızla

Mehmet BÜYÜKSİMİTCİ
Kayseri Sanayi Odası
Yönetim Kurulu Başkanı