TOBB TSE KAL-DER
0 352 245 10 50 - info@kayso.org.tr
Kayseri Chamber Of Industry
Sitedeki Yeriniz : Ana Sayfa » Haberler » “KOBİ Tanımının Değişmesi Gerektiğine İnanıyoruz”

“KOBİ Tanımının Değişmesi Gerektiğine İnanıyoruz”

 Fotoğraf

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Ocak ayı olağan meclis toplantısı 29 Ocak 2018 tarihinde KAYSO meclis salonunda yapıldı. SGK İl Müdürü Hacı Ali Hasgül’ün katılımı ile yapılan toplantıya, KAYSO meclis üyeleri, meslek komitesi ve disiplin kurulu üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya, Afrin harekatını destekledikleri ve devletin bu yönde aldığı her türlü kararın arkasında olduklarını belirterek, harekatta şehit olan askerlerimize rahmet, gazilerimize şifalar diledi.

2018 yılına girerken bir takım maliyet artışları yaşandığını belirten Meclis Başkanı Özkaya, “Hem asgari ücretteki artış, hem elektrik ve doğalgazdaki artış, işletmelerimizdeki nakit akışlarında ciddi manada değişimlere sebep olmuştur. Herkes işletmesini kontrol altında tutuyor ama özellikle nakit akışlarının tekrardan gözden geçirilmesinde fayda var. Emtia fiyatlarının artması da nakit akışlarının artmasına vesile olmuştur. Bunların tekrardan gözden geçirilmesi ileride oluşabilecek risklerin önlenmesi açısından son derece önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Afrin harekatında şehit olan başta Kayserili Piyade Uzman Çavuş Mehmet Muratdağı olmak üzere tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet gazilerimize acil şifalar diledi.

Türkiye’nin hem sınır güvenliğini sağlamak hem de ulusal güvenliğini korumak amacıyla Afrin’e başlattığı harekâtın sonuna kadar arkasında olduklarını ve desteklediklerini açıklayan Başkan Büyüksimitci, Bu harekât evrensel hukuk ve BMGK terörle mücadele kararları ile BM Sözleşmesi’nde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde başlatılmıştır. Dolayısıyla bu harekât, meşrudur ve uluslararası hukuka uygundur. Bu durumda terör örgütlerine sessiz kalmamız düşünülemez. Tüm uluslararası camiayı da, teröre karşı ortak duruş sergilemeye davet ediyoruz. Bu haklı müdafaamızda Allah, Mehmetçiğimizi korusun, Ordumuzu muzaffer kılsın” dedi.

Meclis toplantısına katılımlarından dolayı SGK İl Müdürü Hacı Ali Hasgül’le teşekkür eden Başkan Büyüksimitci, Kayseri’nin istihdam seferberliği kapsamında 20 bin civarında yeni istihdam sağlayarak Türkiye’de istihdam artışında 10. il olduğunu belirterek, artı 2 ilave istihdam projesinde de aynı başarıyı sağlamak için hep birlikte gayret edeceklerini söyledi.

Türkiye ekonomisinin 2017 yılının ilk üç çeyreğinde ciddi bir büyümeye imza atarak son 6 yılın en iyi büyüme oranını yakaladığını ifade eden Başkan Büyüksimitci, “Türkiye ile ilgili sürekli karamsar haberler yaymak isteyen bir takım çevreler var ama Türkiye’nin OECD verilerine göre 2003-2016 yılları arasında Yıllık Ortalama Reel GSYİH Büyümesi yüzde 5,6, Yine OECD tarafından Türkiye’nin 2015-2025 yılları arasında 2015-2025 Dönemi OECD Ülkeleri Yıllık Ortalama Reel GSYİH Büyüme Tahminleri 4,9 oranında öngörülüyor. Biz bunların tahminlerini çok daha yukarılara çıkaracak potansiyele sahibiz. Bize düşen işlerimize konsantre olarak daha çok çalışmaktır.

Ayrıca, Bu dönemde dünyadaki hammadde fiyatlarının artışından kaynaklı sermaye ve finansman ihtiyacımız daha ön planda olacak. Nakit akışı ve finansman yönetimi daha önemli olacak. Bu konuları bir kez daha gözden geçirmemizin işletmelerimizin risklerinin bertaraf edilmesi anlamında önemli olduğunu düşünüyorum”

2017 yılında Türkiye’nin toplan ihracatının 2016 yılına göre yüzde10,2 oranında artarak 157,1 milyar dolara ulaştığını kaydeden Başkan Büyüksimitci, bu rakamlarla Türkiye’nin 2014′ten sonra tarihinin en yüksek ihracat rakamlarına ulaştığını belirtti.

Kayseri’nin 2017 yılındaki toplam ihracatının TİM ve Serbest Bölge verilerine göre bir önceki yıla oranla yüzde 6,3 artarak 1.897 milyar dolar olarak gerçekleştiğini açıklayan Başkan Büyüksimitci, bununda 2014 yılından sonra Kayseri’nin yakaladığı en yüksek değer olduğunu belirterek, 2018 yılında ihracat rakamlarını en az yüzde 15 artırarak 2,2 milyar dolar seviyelerine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi

Kayseri’deki Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerine Turkuaz Seramik AŞ’nin de katılması ile toplam sayının 9 olduğunu açıklayan Başkan Büyüksimitci, “Meclis Başkanımız Sayın Abidin Özkaya’nın firması şehrimizin 9. Türkiye'nin 776. Ar-Ge Merkezi oldu. Bu süreçte emeği geçen firma ortak ve yetkililerini bir kez daha tebrik eder, başarılı çalışmalarının devamını dileriz” dedi.

Kayseri’nin ciddi bir potansiyele sahip olduğunu ve bu Ar-Ge merkezleri sayısının yetersiz olduğunu ifade eden Başkan Büyüksimitci, bu rakamları daha da yukarlara çıkarmak için KAYSO olarak her türlü desteğe hazır olduklarını bir kez daha teyit etti.

KOSGEB ve ORAN tarafından KOBİ’ler için geçtiğimiz günlerde çok ciddi destekler açıklandığını belirten Başkan Büyüksimitci, “KAYSO olarak devlet desteklerinden istifade eden KOBİ sayımızı artırmak için çalışmalarımız devam ediyor. KOSGEB tarafından "KOBİ Teknoyatırım Destek Programı" ve "Stratejik Ürün Destek Programı" başlıklı iki adet yeni destek açıklandı. Bu desteklerle ithalatı yüksek, stratejik ürünlerin yerlileştirilmesi ve millileştirilmesi hedefleniyor. Yine ORAN tarafında da 2018 yılı Mali Destek Programları açıkladı. Özellikle “Endüstriyel Gelişim ve Verimlilik Mali Destek Programı” kapsamında yayınlanan desteklerden KOBİ'lerimiz faydalanabilir. Bu destekler hakkında geçtiğimiz günlerde KOSGEB ve ORAN işbirliği ile bilgilendirme toplantısı yaptık, bundan sonrada bu tür bilgilendirme toplantılarını yapmaya da devam edeceğiz” dedi.

KOBİ tamının değişmesi gerektiğini de vurgulayan Başkan Büyüksimitci şunları söyledi; “Bu konuyu Sayın Bakanımıza arz ettik. TOBB nezdinde tekrar bir girimde bulunacağız. KOBİ tanımının değişmesi gerektiğine inanıyoruz. KOBİ tanımının üst sınırı olan 40 milyon TL artık küçük kalmaya başladı. Döviz bazında 10 milyon Euro'nun altında kalıyor. Avrupa’da bu rakamın üst limiti 50 milyon Euro’dur. Bizde de KOBİ tanımının üst limitini en azından 150 milyon TL olarak belirlenmesini talep ediyoruz. KOBİ’lerimizin bu dönemde desteğe ihtiyacı var. Bu konudaki çalışmaların hızlanarak, bir an önce sonuçlanmasını talep ediyoruz”

Başkan Büyüksimitci son olarak 2018 yılı Ocak ayı faaliyetlerinden ve 2017 yılı toplu faaliyetlerimizden bilgi vererek konuşmasını tamamladı.

Son olarak kürsüye gelen SGK İl Müdürü Hacı Ali Hasgül, Sanayi Odası ve diğer kurumlarla ortak hareket ederek darbe girişiminden sonraki ekonomik saldırıyı hep birlikte bertaraf ettiklerini belirterek, istihdam seferberliğine verdikleri katkıdan dolayı tüm sanayicilere teşekkür etti.

İstihdam seferberliği kapsamında nüfusları Kayseri’den daha fazla olan Adana ve Gaziantep gibi illerden daha fazla istihdam sağladıklarını açıklayan Hasgül, bu durumun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da takdir edildiğini belirterek, artı iki istihdam konusunda bu durumun aynısı olacağından emin olduklarını söyledi.

Asgari ücret desteğinin 2018 yılında da uygulanacağını, 5 puanlık pirim teşvikinin devam ettiğini, Ar-Ge merkezlerindeki işveren prim desteğinin yüzde 50’sinin 5 yıl boyunca Sosyal Güvenlik Kurumundan karşılandığını açıklayan Hasgül, 2018 yılında ki desteklerle ilgili meclise sunulan tasarı ile, özellikle üretim ve bilişim sektöründe faaliyet gösteren işletmelere çok güçlü ve daha uzun süreli teşviklerin yolda olduğunu sözlerine ekledi.


11:36, 30.01.2018

Haber Fotoğrafları


Tüm Haberler