TOBB TSE KAL-DER
0 352 245 10 50 - info@kayso.org.tr
Kayseri Chamber Of Industry
Sitedeki Yeriniz : Ana Sayfa » Haberler » “2017’de Türkiye Başarı Hikayesi Yazdı”

“2017’de Türkiye Başarı Hikayesi Yazdı”

 Fotoğraf

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Aralık ayı olağan meclis toplantısı 29 Aralık 2017 tarihinde KAYSO meclis salonunda yapıldı. Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın katılımı ile yapılan toplantıya, KAYSO meclis üyeleri, meslek komitesi ve disiplin kurulu üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya, hükümet tarafından Kudüs ile ilgili yürütülen başarılı çalışmalarını desteklediklerini belirterek, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan Amerikan yönetimini kınadı.

Meclis Başkanı Özkaya, geçen hafta yaptıkları sanayi gecesine katılımlarından dolayı tüm davetlilere ve sponsorlara teşekkür ederek gecede ödül alan sanayicileri kutladı. 

Her türlü zorluğa rağmen Türkiye’nin 2017 yılında büyümeyi başardığını ifade eden Özkaya, “Derece kuruluşlarının hemen hemen her tahminlerini altüst ettik. Biz bundan mutluyuz. Bu büyümenin 2018 yılında devam etmesini bekliyoruz. Ekonomik veri endekslerinde bazı tereddütlerin olduğunu, onun içinde KGF gibi ekonomiye hızlı ivme kazandıran bir takım teşviklerin önümüzdeki yılda devam etmesini istiyoruz” dedi.

Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, meclis toplantısına katılımlarından dolayı Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’a teşekkür ederek, çalışmalarını takdirle izlediklerini belirtti. Geçen hafta geleneksel sanayi gecesine katılımlarından dolayı başta Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu başta olmak üzere tüm katılımcılara, sanayicilere ve sponsorlara teşekkür etti.

Başkan Büyüksimitci ayrıca 2018 yılı bütçesini oy birliği ile kabul eden meclis üyelerine teşekkür ederek, uzlaşı içerisinde alınan kararların her zaman başarıya ulaştığını söyledi.

2016 yılında özellikle üçüncü çeyrekteki 0,8’lik bir küçülmeden sonra hükümetin almış olduğu tedbirlerle yılı 3,2 büyüme ile kapattıklarının altını çizen Başkan Büyüksimitci, bu büyümede özellikle Kredi Garanti Fonu, KOSGEB, Eximbank ve Merkez Bankası’nın devreye sokulması ve istihdamla ilgili desteklerin etkili olduğunu belirtti.

Başkan Büyüksimitci, özellikle Kredi Garanti Fonu’nun yapmış olduğu etkiyle ilk üç çeyrekte Türkiye’nin 7,4’lük bir büyüme yakaladığını, dördüncü çeyrekte de iyi bir büyüme beklediklerini belirterek, 2017 yılını yüzde 7’nin üzerinde bir büyümeyle tamamlayacaklarını söyledi.

Büyümenin kalitesinin son derece önemli olduğuna dikkat çeken Başkan Büyüksimitci, “Bu anlamda bakıldığı zaman, 2016’nın üçüncü çeyreğinde 3,1 daralan imalat sanayi endeksi, bu senenin üçüncü çeyreğinde ise 15,2 gibi bir büyüme sağladı. Büyüme rakamlarından Kayseri olarak bizde payımızı aldık. Geçen yıla oranla ihracatımızı yüzde 8 oranında artırarak toplamda 2 milyar dolar seviyesinde bu seneyi kapatmış olacağız. İstihdam seferberliği kapsamında 17 bin civarında yeni istihdam sağlayarak Türkiye’de istihdam artışında 10. İl olduk. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan +2 ilave istihdam projesinin de başarıya ulaşacağını düşünüyoruz.  Bu konuda Kayserili sanayiciler olarak var gücümüzle çalışacağız” dedi.

Türkiye’nin 2017 yılında başarı hikayesi yazdığını ve uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının tahminlerini revize etmek durumunda kaldıklarını ifade eden Başkan Büyüksimitci, “Bildiğiniz gibi, 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının bazıları Türkiye’nin notunu düşürmüştü, büyüme rakamlarını 2-4,3 olarak tahmin ediyorlardı. Gerek hükümetin zamanında aldığı tedbirler ve gerekse sanayici ve iş adamlarının gayreti ile yine bir başarı hikayesi yazıldı. Türkiye’nin ihracatı arttı, istihdamda 1 milyon 500 bin kişiye iş bulduk. 2017 yılı sonu itibarıyla büyüme rakamımız yüzde 7’in üzerinde olacak. Türkiye’nin daha kötü olacağını düşünenleri hep birlikte hayal kırıklığına uğrattık” diye konuştu.

Dış politikada olumlu gelişmeler olmaya başladığına dikkat çeken Başkan Büyüksimitci şunları söyledi; “Son zamanlarda bazı Avrupa ülkeleri ve ABD ile olan ilişkilerde olumlu gelişmeler yaşanmakta. Liderliğini Türkiye’nin yapmış olduğu Kudüs oylamasında 128’e karşı 9 gibi ezici bir çoğunlukla Türkiye’nin tezinin desteklenmiş olması Türkiye algısı açısından önemli. Eskiden olduğu gibi Türkiye bugünde mazlumların ve mağdurların sığındığı güvenli bir liman konumunu devam ettiriyor. Bunu işadamları olarak aslında dünyaya iyi anlatabilirsek Türkiye algısının önümüzdeki dönemde daha da düzeleceğini tahmin ediyorum”

2017 yılında Kayseri Sanayi Odası olarak, endüstri 4.0, Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri, Savunma Sanayii ve yerli otomobil yatımının Kayseri’ye yapılması gibi konular başta olmak üzere üyelerinin ihtiyaçları doğrultusunda bir çok konuya ağırlık verdiklerini belirten Başkan Büyüksimitci, görevde oldukları sürece sanayicilere ellerinden gelen hizmetin en iyisini vermeye gayret edeceklerini söyledi.

2018 yılından ümitli olduklarını da açıklayan Başkan Büyüksimitci, “Ben 2018 yılından ümitliyim. Her ne kadar aksini söyleyenler olsa muhtemelen enflasyonda düşüş yaşayacağız. Türk parasının biraz daha değerleneceğine dair işaretler seziyorum.  Kredi Garanti Fonu’nun 2018 de vereceği desteklerle birlikte Türkiye’nin büyüme potansiyeline uygun bir gelişmenin olacağını, en azından Orta Vadeli Program’daki 5,5’luk büyümeyi yakalayabileceğimizi ümit ediyorum” şeklinde konuştu.

2018’in bölgemize ve ülkemize huzur getirmesi temennisinde bulunan Başkan Büyüksimitci, tüm sanayicilere sağlıklı ve bol kazançlı bir yıl dileyerek konuşmasını tamamladı.

Son olarak kürsüye gelen Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, 2018 yılı ilgili güzel temennilerin hepsine katıldığını belirterek, referans belediye olarak her zaman sanayicilerin yanında olduklarını, bundan sonrada olmaya devam edeceklerini söyledi.

Şehrin huzurunu çok önemsediklerini, olumsuzlukları konuşmak yerine olumlu çalışmalardan bahsedip pozitif enerji yayamaya gayret ettiklerini ve dört dönemdir Kayseri’ye hizmet etmeye çalıştığını belirten Başkan Büyükkılıç, kentsel dönüşüm, tarihi eserlerin restorasyonu, eğitim ve bulvar çalışmaları gibi Melikgazi Belediye’nin çalışmaları hakkında katılımcılara sunum eşliğinde bilgiler aktardı. 


09:40, 30.12.2017

Haber Fotoğrafları


Tüm Haberler