TOBB TSE KAL-DER
0 352 245 10 50 - info@kayso.org.tr
Kayseri Chamber Of Industry
Sitedeki Yeriniz : Ana Sayfa » Haberler » “Kayseri’nin Endüstri 4.0 konusunda ki mevcut durumunu ölçümleyerek bir yol haritası çıkaracağız”

“Kayseri’nin Endüstri 4.0 konusunda ki mevcut durumunu ölçümleyerek bir yol haritası çıkaracağız”

 Fotoğraf

Capital ve Ekonomist dergilerinin öncülüğünde, Vodafone Türkiye ve Fibabanka ana sponsorluğunda gerçekleştirilen “Anadolu Markaları” toplantılarının 2017’deki son toplantısı Kayseri’de yapıldı.

Odamızın da destekleri ile gerçekleştirilen toplantıda açılış konuşması yapan Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Kayseri’nin markalaşma konusunda Türkiye’deki iller arasında ilk sıralarda yer aldığını, yine İSO İlk binde 32 şirketi ile kendi klasmanındaki iller arasında ikinci sırada olduğunu söyledi.

Konuşmasında Kayseri Sanayi Odası ve Kayseri sanayisi hakkında bilgiler veren KAYSO Başkanı Büyüksimitci, “Kayseri Sanayi Odası Türkiye’deki 12 sanayi odasından bir tanesi. Yaklaşık bin 420 üyemiz var. Üç OSB ve bir Serbest Bölgede toplamda 42 milyon metrekare üretim alanına sahibiz. Bunun yanı sıra İhtisas Organize Sanayi Bölgemizin çalışması bitti gibi, önümüzdeki yılbaşında Büyükşehir Belediye Başkanımızla birlikte bu müjdeyi vereceğiz. Teknoparkımız da 200 civarı şirketimizle çok iyi durumdayız. Özellikle yaptığı yazılımlarla bundan sonra Türkiye’de adından daha sık bahsettireceğinden eminim” dedi.

Cari açık konusunun Türkiye’nin en büyük sorunlarından birisi olduğunu ifade eden Başkan Büyüksimitci, Mobilya sektörü ve elektrikli ev aletleri sektörünün her ne kadar eleştirilse de Türkiye’nin içindeki kaynakları kullanarak üretim yaptığı için verdiği cari fazla ile Türkiye’nin cari açığına ciddi manada destek olduğunu söyledi.

Şu anda Kayseri’de 8 Ar-Ge ve Tasarım Merkezi olduğunu açıklayan Başkan Büyüksimitci, “Bu rakam Kayseri gibi bir il için çok düşük bir rakam. Ben inanıyorum ki bu sayı gelecek yıl 45-50 olacaktır. Çünkü bu işi yapabilecek kabiliyette olan çok firmamız var. İSO İlk binde 32 firmamız var, bu 32 firmadan sadece üçü  Ar-Ge ve tasarım merkezi olmuş durumda. İnşallah önümüzdeki yıl sonuna kadar bu sayıyı en az 45-50'ye ulaştırmak için gayret edeceğiz"

Endüstri 4.0 konusuna da değinen KAYSO Başkanı Büyüksimitci, “Bu konuda Kayseri’de ciddi bir potansiyel olduğunu biliyoruz ama biz bunu ölçümlemek istiyoruz. Şuanda bir üniversitemiz ile ortak bir çalışma yürütüyoruz. Endüstri 4.0’da ne durumda olduğumuzu ve ne yapmamız gerektiğini ölçümleyerek, bir yol haritası çıkaracağız. 2018’in Şubat yada Mart ayı gibi bu çalışmayı sonlandırmayı düşünüyoruz” diye konuştu.

Dördüncü sanayi devrimine hazırlık aşamasında eğitimde de 4.0’ı yakalamanın önemine değinen Başkan Büyüksimitci, mesleki eğitimle ilgili mevcuttaki sorunların bir an önce çözülerek bu okulların cazip hale getirilmesi ve genç nüfusun buralara yönlendirilmesinin sanayinin geleceği açısından hayati önem taşıdığını sözlerine ekledi. 


09:41, 20.12.2017

Haber Fotoğrafları


Tüm Haberler