TOBB TSE KAL-DER
0 352 245 10 50 - info@kayso.org.tr
Kayseri Chamber Of Industry
Sitedeki Yeriniz : Ana Sayfa » Haberler » “2018 İçin Daha Çok Çalışmalıyız”

“2018 İçin Daha Çok Çalışmalıyız”

 Fotoğraf

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Kasım ayı olağan meclis toplantısı 27 Kasım 2017 tarihinde KAYSO meclis salonunda yapıldı. Ekonomik toplantılar kapsamında Kayseri Valisi Süleyman Kamçı’nın katılımı ile yapılan toplantıya, KAYSO meclis üyeleri, meslek komitesi ve disiplin kurulu üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya, tüm öğretmenlerin ve eğitim camiasının 24 Kasım öğretmenler gününü kutlayarak konuşmasına başladı. 2017 yılında hükümet tarafından ekonominin canlanması adına yoğun destekler sağlandığını ifade eden Meclis Başkanı Özkaya, “Hükümetimiz tarafından sağlanan bu destekleri özel sektörümüz karşılıksız bırakmamış, gerek istihdam artışında, gerek ihracatta gerekse de büyüme hedeflerinde umulan rakamlara yaklaşılmıştır. İnşallah yılsonuna doğru yüzde 6 civarında bir büyümeyi yakalamış olacağız” dedi.

Üretim ve ihracatın büyümeye katkısının umulduğu kadar yüksek olmadığını kaydeden Meclis Başkanı Özkaya, reel sektörün büyümeye katkısının biraz daha fazla olması ve bu büyümenin sürdürülebilir olması için hükümetin istihdam seferberliği kapsamında yaptığı asgari ücret desteğinin ve KGF teşvikleri gibi desteklerin devam etmesinin 2018 yılı adına önemli olduğunu vurguladı.

Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Türk ekonomisinin 2016’daki hain darbe girişimiyle yavaşlamasının ardından hükümetin aldığı tedbirlerle 2017’de toparlanma sürecine girdiğini belirterek, bu hızlı toparlanma neticesinde Türk ekonomisinin bu yılın ilk altı ayında yüzde 5,1 oranında büyüyerek dayanıklılığını bir kez daha ispatladığını söyledi.

Büyümeyi asıl sürekli kılacak olanın yeni yatırımlarla üretimin artırılması olacağını ifade eden Başkan Büyüksimitci, “Kayseri ve benzer illerdeki yatırımların artması için mutlak suretle doğru teşvik sistemi ile desteklenmelidir. Bölgemizin gelişip kalkınması adına sanayinin çok ciddi desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Özellikle Kayseri gibi potansiyeli olan illerde yatırımcının önünün açılmasını istiyoruz. Bizde sanayiciler olarak 2018’in daha iyi olması içim daha çok çalışacak, daha fazla gayret edeceğiz. Teşvik politikalarını biraz daha iyileştirirsek yeni yapılacak yatırımlarla büyümeyi de sürekli kılabiliriz” dedi.

Başkan Büyüksimitci, son zamanda yaşanan kur artışlarının ekonomiyi yakından ilgilendiren önemli faktörlerden bir tanesi olduğunu belirterek, sanayicilerin önümüzdeki dönemde yatırımlara, büyümeye ve istihdama katkısını sürdürebilmesi için kur riskine karşı korunmasının büyük önem arz ettiğini söyledi.

Her şeye rağmen ekonomide güzel gelişmelerinde yaşandığını kaydeden Başkan Büyüksimitci, bu yılın Temmuz ayında 10,7 olan işsizlik oranının Ağustos ayında bir miktar gerileyerek yüzde 10,6 olarak gerçekleştiğini, takvim etkisinden arındırılmış sanayi istihdam endeksinin ise, 2017 yılı üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1,1 arttığını, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi istihdam endeksinin ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,4 arttığını belirtti.

İhracat rakamlarında Kayseri’nin Türkiye ortalamasının çok üstünde bir büyüme yakaladığını belirten Başkan Büyüksimitci, “Türkiye’nin Ekim ayı ihracatı Eylül ayına göre yüzde 19,48 oranında artarken, Kayseri’nin Ekim ayı ihracat rakamlarının TİM verilerine göre bir önceki aya oranla yüzde 38,7 artarak, 161,7 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu verilere ihraç kayıtlı satışlarımız ve Kayseri Serbest Bölge’den yapılan ihracatları da eklediğimizde Ekim ayı ihracatımız toplamda 208,2 milyon dolar olarak gerçekleşmesini bekliyoruz” diye konuştu.

14 milyondan fazla çalışanı ilgilendiren, işçi ve işveren arasındaki anlaşmazlıkların arabuluculuk sistemi ile çözecek kanun tasarısının Meclis’ten geçerek, yasalaştığını hatırlatan Başkan Büyüksimitci, bu düzenleme ile 2-3 yıl süren iş davalarının en geç iki üç ay içerinde çözüme kavuşacağını belirterek, bu düzenlemede emeği geçen herkese teşekkür etti.

Konuşmasının sonunda huzur ve istikrarın önemine değinen Başkan Büyüksimitci, “Etrafımızda yaşanan olumsuzlukları ve iç karışıklıkları gördükçe istikrar ve güven ortamının kıymetini daha iyi anlıyoruz. Her şeye rağmen büyüyen, istihdam yaratan, ihracat yapan ve bölgesinde önemli bir güç haline gelen ülkemizle gurur duyuyoruz. Huzurlu ve istikrarlı bir Türkiye’nin bizler için olduğu kadar bölgemiz ve dünya için de ne kadar önemli olduğunu özellikle belirtmek istiyorum. Ülkemiz zor günlerden geçiyor ama biz ülkemizin geleceğine inanıyoruz. Hep birlikte el ele vererek bu ülkeyi daha güzel günlere taşıyacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın” şeklinde konuşmasını tamamladı.

Ekonomik toplantılar kapsamında konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, hükümet ve valilik olarak her zaman istihdam ve katma değer oluşturan sanayicilerin yanında olduklarını söyledi. Teşvik sistemi ile ilgili iller arasında genel manada bir memnuniyetsizlik olduğunu ifade eden Vali Kamçı, “Benim şahsi fikrim sanayisi gelişmemiş illere ne kadar destek verirseniz verin bu illerin sanayisini geliştirmeniz mümkün değil. Bu anlamda teşvikler sektörel bazda olmalı. Mevcut sanayi illerini daha da geliştirmek adına sektörel anlamda teşvikler verilebilir. Sanayisi hiç olmayan ile ne verirseniz verin orada zaten sanayi olmuyor” dedi.

Güvenliğin her şeyden önce geldiğini belirten Vali Kamçı, güvenlik olduğu müddetçe ticaretin daha iyi olacağını, Kayserili sanayicilerinde önce güvenlik zihniyetinde olduğunu, Kayseri’nin çalışkan insanların olduğu bir il olduğunu belirterek, tüm sanayicileri tebrik etti.

Vali Kamçı, tüm zorluklara rağmen ilk altı ayda yakalanan yüzde 5,1’lik büyümenin çok iyi bir büyüme olduğunu belirterek, 2018’in çok daha iyi olacağını söyledi. Vali Kamçı, konuşmaların ardından sanayicilere söz verdi. Sanayicilerin istek, sorun ve temennilerini dinleyen Vali Kamçı, buradan aldığı notları üst makamlara ileteceğini belirtmesinin ardından toplantı sona erdi.


03:53, 28.11.2017

Haber Fotoğrafları


Tüm Haberler