TOBB TSE KAL-DER
0 352 245 10 50 - info@kayso.org.tr
Kayseri Chamber Of Industry
Sitedeki Yeriniz : Ana Sayfa » Haberler » “Türk Ekonomisi 2017 Yılının İlk 9 Ayında Sağlamlığını Tüm Dünyaya İspatladı”

“Türk Ekonomisi 2017 Yılının İlk 9 Ayında Sağlamlığını Tüm Dünyaya İspatladı”

 Fotoğraf

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Eylül ayı olağan meclis toplantısı ve altı ayda bir yapılması zorunlu ortak meslek komiteleri toplantısı 25 Eylül 2017 tarihinde KAYSO meclis salonunda yapıldı. Melikgazi Kaymakamı Erkaya Yırık’ın konuşmacı olarak katıldığı toplantıda KOSGEB Kayseri Müdürü Ahmet Özbekler de KOSGEB destekleri hakkında bilgi verdi. Toplantıya KAYSO meclis üyeleri, meslek komitesi ve disiplin kurulu üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya, 2017-2018 eğitim yılının eğitim öğretim camiasına hayırlı olması temennisinde bulunarak, kazasız belasız bir yıl diledi. Ekonomi ile ilgili sevindirici haberler geldiğini ifade eden Meclis Başkanı Özkaya, Türkiye’nin ikinci çeyrekte 5,2 büyüdüğünü, üçüncü çeyrekte de 7,5-8 oranında bir büyüme beklendiğini belirterek, bu büyümenin kalıcı olması ve sürdürülebilir olmasının önemli olduğunu söyledi.

Büyümede devletin verdiği destek ve teşviklerin etkili olduğunu kaydeden Özkaya, bu teşviklerin yumuşak bir geçişle sonlandırılması gerektiğini, mobilya, beyaz eşya ve konutta 30 Eylül’de sona erecek KDV ve ÖTV indiriminin devam etmesinden yana olduklarını belirterek, bu indirimlerin zaten kurumlar vergisi ve gelir vergisi olarak milli bütçeye döndüğünü sözlerine ekledi.

Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, TOBB‘a bağlı tüm oda ve borsa seçimlerinin Nisan 2018’e ertelendiğini hatırlatarak, “Biz hazırlıklarımızı yapmıştık. Hayırlısı olsun. Arkadaşlarımızla beraber, hız kesmeden sanayicilerimize en iyi hizmeti verebilmek ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak için çalışmalarımızı yürüteceğiz” dedi.  

Mobilyada KDV indirimi ve Beyaz eşyada ÖTV indiriminin yılsonuna kadar uzatılması yönündeki taleplerini yineleyen Başkan Büyüksimitci, “Biliyoruz ki, bu vergi indirimleri her iki sektörümüzün canlanmasına, büyüme rakamlarımızın da artmasına ciddi manada katkı sağlamıştır. İndirimlerden oluşacak açığı biz sanayiciler olarak yapacağımız ihracatlarla ve ödeyeceğimiz vergilerle çok rahat kapatacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

Tüm olumsuz söylemlere rağmen Türk ekonomisinin 2017 yılının ilk 9 ayında sağlamlığını tüm dünyaya ispatladığını, kredi derecelendirme kuruluşlarının da bunu teyit ettiğini belirten Başkan Büyüksimitci, “Bizlere korku salmaya çalışanlar, umduklarını bulamadılar. Bizimde her meclis toplantısında söylediğimiz gibi, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Başbakanımız ve ekonomi yönetimimiz 2016’nın sonundan itibaren zamanında ve yerinde tedbirler aldılar. Bizler de ülkemizin güneyindeki olumsuzluklar, Avrupa’daki bazı ülkelerin iç siyasi meselelerine bağlı olduğunu düşündüğümüz hasmane tutumlarına rağmen İhracattan, istihdamdan ve üretimden vazgeçmedik, sebat ettik, başardık başarmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin ilk altı aylık büyümesinin yüzde 5.14 olarak gerçekleştiğini hatırlatan Başkan Büyüksimitci, büyümeyi sürükleyen kalemlerin ihracat ve yatırımlar olduğunu, ikinci çeyrekte ihracatın yüzde 10,46, yatırımların yüzde 9,48 büyüdüğünü, büyümeye yatırımların 2,8 puan, ihracatın ise 2,2 puanlık katkı sağladığını söyledi.

Başkan Büyüksimitci, Temmuz ayında sanayi üretiminin arttığını, Ağustos’ta da bu artışın devam etmesini beklediklerini, ihracatın arttığını, turizm gelirlerinde iyileşme olduğunu, yılın ikinci yarısında da yüzde 5-6 civarında bir büyüme beklediğini, orta vadeli programda yüzde 5,5 olarak öngörülen 2017 büyümesine kolaylıkla ulaşılabileceğini belirterek, Kayserili sanayiciler olarak da kendilerinin daha çok çalışarak ülkenin büyümesine daha çok katkı sağlamaya devam edeceklerini söyledi.

Kayseri’nin Ağustos ayı ihracatının yüzde 14,1 oranında artarak 187,2 milyon dolar olarak gerçekleştiğini açıklayan Başkan Büyüksimitci, bu artışın Türkiye ortalamasının üzerinde olmasının kendilerini memnun ettiğini belirterek, tüm ihracatçı firmaları tebrik etti.

Tüm ekonomik aktörlerin Türk ekonomisine güven duyduğunu ifade eden Başkan Büyüksimitci şunları söyledi; “Diğer alt endekslere kıyasla reel kesim güven endeksinin en yüksek değere sahip olması, imalat sanayi firmalarımızın ekonomiye olan güvenlerinin, üretimin her türlü güçlüğüne rağmen yüksek olduğunu bize söylemektedir. Biz ülkemizin geleceğine inanıyoruz. Hep birlikte el ele vererek bu ülkeyi daha güzel günlere taşıyacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın”

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin yapmış olduğu sözde referandumumun, tek taraflı alınmış, uluslararası normlara aykırı ve hukuki dayanaktan yoksun olduğunu söyleyen Başkan Büyüksimitci, “Komşumuz ve dostumuz Irak'ın toprak bütünlüğünü parçalamayı ve etnik kökene dayalı yeni bir yapıyı hedefleyen bu adımın, başta Kerkük'te olmak üzere, içinden çıkılmaz etnik ve mezhepsel çatışmalara sebebiyet vereceği açıktır. Bu konuda, devletimizin Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması yönündeki temel politikası ile birlikte, MGK’nın tavsiye kararlarını, hükümetimizin ve meclisimizin bu yönde atacağı adımları destekliyoruz. Bizler de bu konuda üzerimize düşen her görevi yapmayı hazırız. Olası bir sınır ötesi harekâtta askerlerimize başarılar diliyorum. Bölgemizde yaşanan çatışmaların en kısa zamanda sona ermesini ve bölge insanın huzura kavuşmasını Cenab-ı Allah’tan diliyorum” şeklinde konuşmasının tamamladı.

Daha sonra kürsüye gelen Melikgazi Kaymakamı Erkaya Yırık, Melikgazi Kaymakamlığı’nın çalışmaları ve projeleri hakkında bilgi verdi. Kaymakam Yırık, 555 bin nüfuslu ilçede, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda 14 projeye imza attıklarını, 2017 yılı içerinde 4,5 milyon TL ayni ve nakdi yardımda bulunduklarını belirterek, vatandaş odaklı kamu hizmeti vermeye devam edeceklerini söyledi.

Belediyelerin genel idareyi ilgilendiren birçok alanda yatırım yaptıklarını, bunun da yerel ve genel idarenin birlikteliği açısından son derece önemli olduğunu belirten Kaymakam Yırık, yatırımlarından dolayı başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere tüm belediye teşekkür ederken, kendilerinin de hadim devlet ilkesi gereği gerek vatandaşlara gerekse sanayicilere ellerinden gelen desteği vermek için gayret gösterdiklerini sözlerine ekledi.

Son olarak kürsüye gelen KOSGEB Kayseri Müdürü Ahmet Özbekler, KOSGEB’in KOBİ’lere verdiği destekler hakkında bilgi verdi. Özbekler, KOSGEB’in KOBİ’lere sunduğu en önemli desteklerden KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı başvurularının 11 Eylül’de başladığını, ve 20 Ekim’de sona ereceğini, desteğin üst limitlerinin geri ödemesiz 300 bin lira, geri ödemeli 700 bin lira olmak üzere toplam 1 milyon lira olacağını belirterek sanayicilerin kendilerine müracaat etmeleri halinde konu hakkında her türlü desteği vereceklerini söyledi.


14:29, 26.09.2017

Haber Fotoğrafları


Tüm Haberler