TOBB TSE KAL-DER
0 352 245 10 50 - info@kayso.org.tr
Kayseri Chamber Of Industry
Sitedeki Yeriniz : Ana Sayfa » Haberler » “Ülke Kalkınmasına Katkıda Bulunmak Amacı İle Önümüzdeki Dönem İçin Aday Olmaya Karar Verdik”

“Ülke Kalkınmasına Katkıda Bulunmak Amacı İle Önümüzdeki Dönem İçin Aday Olmaya Karar Verdik”

 Fotoğraf

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, düzenlediği basın toplantısında, “Ülkemiz ve şehrimiz sanayisine hizmet etmek ve ülke kalkınmasına katkıda bulunmak amacı ile önümüzdeki dönem için aday olmaya karar verdik” dedi.

Kayseri Sanayi Odası’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan KAYSO Başkanı Büyüksimitci, “Sizlerin de bildiği gibi Gezi olayları ile başlayan ve 17-25 Aralık sürecinde devam ettikleri siyasi ve finansal saldırılar ile ilk hamlelerini yapan karanlık güçler, 15 Temmuz hain darbe girişimi ile ülkemizi işgal etmek ve bölmek istediler. Kahraman Türk milletinin bu işgal girişimini göğsünü siper ederek engellemesi bu karanlık güçlerin bütün planlarını bozdu. Bu vesile ile bir kez daha kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

Referandum süreci ve sonrasında Cumhurbaşkanımızın ve hükümetimizin kararlı duruşu ve hızlı karar alması neticesinde ekonomimizin iyileşme sürecine girdiğini ifade eden Başkan Büyüksimitci, 2017 yılı ilk çeyreğinde büyüme rakamlarının yüzde 5 olmasının ve bu büyümenin yüzde 5,3’nün sanayi sektöründen gelmesinin bunun bir göstergesi olduğunu söyledi.

İkinci çeyrekte de yine en az yüzde 5 büyüme beklentisinin gelecek adına oldukça önemli olduğunu vurgulayan Başkan Büyüksimitci, bu performansı 3. ve 4. çeyrekte daha da artırmak zorunda olduklarını belirtti.

Kayseri’nin iki ana sektörü olan mobilya ve elektrikli ev aletlerinde adet bazında artış oranlarının sıra ile mobilyada yüzde 30, elektrikli ev aletlerinde yüzde 32 olduğunu açıklayan Başkan Büyüksimitci, Kayserinin ihracatında 2016 yılı ilk altı ayına göre yüzde 4 civarında artış olduğunu söyledi.

Bu rakamların Kayseri açısından yeterli olmadığını, unun için daha çok çalışmak ve yeni çözüm yolları bulmak zorunda olduklarını belirten Başkan Büyüksimitci, “Kayseri’de siyasiler, resmi kurumlar, odalar ve STK‘lar ile koordinasyon içerisinde çalışmaya ülkemiz, Kayseri ve Kayseri sanayisi için sorun ve önerilerin istişare edileceği bir platform oluşturmamız gerekiyor. Eğer hep birlikte sorunların üzerine gidip, çözmeye çalışırsak inanıyoruz ki her zaman başarırız” şeklinde konuştu.

Bu maksatla yeni dönem için tekrar aday olmaya karar verdiklerini açıklayan Başkan Büyüksimitci, “Meclis Başkanımız Abidin Özkaya ile birlikte, başkanlık divanımız, yönetim kurulu ve meclis üyelerimiz ile yaptığımız istişarelerde Ülkemiz ve şehrimiz sanayisine hizmet etmek ülke kalkınmasına katkıda bulunmak amacı ile önümüzdeki dönem için aday olmaya karar verdik. Eğer kıymetli sanayicilerimiz teveccüh gösterir ve bizlere tekrar görev verirse elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalışacağımızı sizlerin huzurunda bir kere daha belirtmek istiyorum” diye konuştu.

Kayseri’nin bir takım ana beklentilerinin olduğunu ifade eden Başkan Büyüksimitci, yüksek hızlı tren, gümrüklü yeni bir havaalanı, Kayseri Ankara yolunun iyileştirilerek Niğde otobanına bağlanması ve yerli otomobil konularının bunlardan birkaç tanesi olduğunu, özellikle yerli otomobilin yatırım yerinin mutlaka Kayseri olması gerektiğini belirterek, bu konularda basının ve Kayseri kamuoyunun desteğini istedi.

Başkan Büyüksimitci, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile uyum içerisinde çalışarak 4. OSB ile ilgili çalışmaların sonuna geldiklerini, Gıda Sanayi İhtisas OSB konusunda yeni bir çalışma yapacaklarını, Savunma Sanayi İhtisas OSB kurulması yönünde planları olduğunu, katma değerli ürünler üretmek adına Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin Kayseri’de mutlaka olması gerektiğini, Kayseri’de 6 olan Ar-Ge merkezlerinin sayısının en az 15 olması ve Endüstri 4.0 çalışmalarına hız verilmesi gerektiğini belirterek, bu konularda tüm kesimlerden destek beklerini sözlerine ekledi.   

KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya ise, Türk ekonomisinin geleceğinden iyimser olduklarını belirterek, “Türkiye çok değişik badireleri, başta cumhurbaşkanımız ve halkımızın iradesi ile atlattık. Son olaylarla birlikte yıkılamaz olduğumuzu, vatan için bu milletin neler yapabileceğini hep beraber gördük. İnşallah bu tür badireleri Allah bizlere bir daha göstermez” dedi.

Yeniden seçilmeleri halinde yeni stratejilerle yola devam edeceklerini açıklayan Meclis Başkanımız Özkaya, “Bildiğiniz gibi sanayi odalarının kanunla belirlenmiş rutin görevleri var. Bunları arkadaşlarımız titizlikle yapıyor. Bizde meclis ve yönetim olarak geleceğin Kayseri’sini inşa etmek için alışılmışın dışında, neler yapılabileceğinin mücadelesini hep birlikte hareket ederek, ortak akılla vermemiz gerekiyor. Oda olarak Kayseri için stratejik olabilecek, geleceği ilgilendiren konularda bir takım çalışmalar yaptık. Yeni yatırım hamleleri, bir takım yeni oluşumlar var. Başlattığımız bu projeleri Başkanımızın önderliğinde yürütmeye ve kendisine destek olmaya karar verdik. Sanayicilerimiz teveccüh gösterir seçilirsek, ülkemiz ve şehrimiz adına elimizden ne gelirse gece gündüz çalışacağımıza söz veriyoruz. Adaylık sürecinin hakkımızda hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Basın toplantısı soru cevap kısmının ardından sona erdi.    


01:08, 29.07.2017

Haber Fotoğrafları


Tüm Haberler