TOBB TSE KAL-DER
0 352 245 10 50 - info@kayso.org.tr
Kayseri Chamber Of Industry
Sitedeki Yeriniz : Ana Sayfa » Haberler » “Kısa Vadede Değil Uzun Vadede İstikrarlı Büyümeliyiz”

“Kısa Vadede Değil Uzun Vadede İstikrarlı Büyümeliyiz”

 Fotoğraf

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Ağustos ayı olağan meclis toplantısı 22 Ağustos 2016 tarihinde KAYSO meclis salonunda yapıldı. Toplantıya KAYSO meclis üyeleri, meslek komitesi ve disiplin kurulu üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan KAYSO Meclis Başkan Yardımcısı Abidin Özkaya, son zamanlarda artan terör olaylarını kınayarak, “15 Temmuz FETÖ’nün hain darbe girişimi karşısında ay yıldızlı bayrağımızın altında kenetlenmemiz, iç ve dış mihraklı terör örgütlerini adeta çılgına çevirmiştir. Her zamanki gibi kalleşçe senaryolarını hayata geçirerek, iş savaş çıkarmayı amaçlamaktadırlar. Ancak Türk milletinin birlik ve beraberliğini hiç kimse bozamayacaktır” dedi.

Devletin terör odakları ile mücadelesi devam ederken, sanayiciler olarak kendilerinin de daha çok üretip daha çok istihdam yaratmaya gayret edeceklerini, yatırımlardan asla vazgeçmeyeceklerini ifade eden Özkaya, ekonomik ve finansal terör çıkartmak isteyen iç ve dış mihraklara da fırsat vermeyeceklerini belirtti.

Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, Gaziantep’te bir düğünde haince gerçekleşen terör olayını kınayarak, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

15 Temmuz’dan sonra iç ve dış güçlerin iş başında olduğunu ancak başaramayacaklarını belirten Başkan Boydak, “Topraklarımızda oynanan oyunlara karşı Türk halkının provokasyonlara gelmeden bilinçli bir şekilde hareket etmesi gerekir. Her şeyimizle devletimizin yanında olmamız gereken günlerden geçiyoruz. İnanıyorum ki bu birlik ve beraberliğimizle bu zor günleri aşacağız. Cumhurbaşkanımızın dirayeti, hükümetimizin azmi ve muhalefet partilerimizin desteği ile bu günleri de atlatacağız. Bizde iş dünyası olarak üzerimize düşen, yapılması gereken ne varsa var gücümüzle yapmaya gayret edeceğiz” dedi.

Son günlerde yaşanan gözaltılara dikkat çeken Başkan Boydak, “Oda mensuplarımızdan, üyelerimizden ve iş dünyasından birçok gözaltılar oldu. Arkadaşlarımızın bildikleri ne varsa anlatmaları ve bir an önce serbest kalarak görevlerinin başına dönmelerini arzu ediyoruz. Önemli günlerden geçiyoruz. 40 yıldır devlet içerisinde yapılanmış bu örgütün gerçek yüzünü 15 Temmuz’da hepimiz gördük. Devletimiz 3 aylık bir OHAL ilan ederek hızlı bir şekilde bu yapının üstesinden geliyor. Bu süreçte ifade vermeler ve gözaltılar olabilir, bundan hiç gocunmamamız lazım. Bildiğimiz bir şey varsa bunları anlatmamız lazım. Biliyorsunuz bende bu süreçten geçtim, bildiklerimizi dilimizin döndüğünce ifade ettik. Sizlere de verdiğiniz desteklerden dolayı çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Kendisinin Başkanlığının devam etmesiyle ilgili bir takım soru işaretleri olabileceğini kaydeden Başkan Boydak, “Benim mecliste bulunmamı gerektiren komitemle ilgili bir sorun yok. Biliyorsunuz benimde mensup olduğum şirketlerle ilgili kısmi bir durum oldu. Bu çerçevede benim Başkanlığımın düşmesi ile ilgili hukuki bir durum yok. Yönetim kurulundaki arkadaşlarımızla bu konuyu müzakere ederek tekrardan sizlerin karşısına çıktım. Biliyorsunuz 12 yıldır her yaptığım işte hukukun üstünlüğünü ve demokrasiyi hep ön planda tuttum. Bundan sonrada böyle olacak. Eğer hukuki bir sorun olursa zaten hiçbir söze gerek kalmadan gereğini yaparım. Ama şuan ki vaziyette benim burada sizlerin başkanlığını yapmamla ilgili bir hukuki sorun yok. Görevimize devam ediyoruz. Elimizden geldiğince yine Kayseri ve Türkiye sanayisine ve ticaretine katkılarımız Allah’ın izni ile devam edecek. Sizlerle birlik ve beraberlik içerisinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

15 Temmuzdan sonra Türkiye’nin emin adımlarla yoluna devam ettiğini ifade eden Başkan Boydak konuşmasını şöyle sürdürdü, “Geçen toplantımızda ifade ettiğim gibi, sahada kazandık, masada kaybetmememiz lazım. Bu sözüm aynen geçerli. Ekonomi tarafında kaybetmememiz lazım. Ekonomide kaybetmeyeceğimizin işaretleri de açıkça karşımızda duruyor. Türkiye’nin makro ekonomik olarak en ufak bir problemi görünmüyor. Cari açıkta biraz problemimiz var ama oda aşağı doğru geliyor. Bizim rehavete kapılma gibi bir lüksümüz yok. İşimize aynen yeni iş hayatına başlamış gibi heyecanla devam etmemiz lazım. Gün bugündür. Çalışma ve gayret zamanı bu zamandır. Doğru öngörülerde bulunma zamanı bu zamandır. Bu anlayış içerinde çalışırsak bizim önümüz açık. Dünyadaki ve gelişmiş ülkelerdeki ekonomilere oranla Türkiye’nin durumu gayet iyi. Yüzde 4.5’lik bir büyüme hedefi kondu, belki yarım puan bir puan düşük rakamla kapanabilir ama bunu telafi edeceğiz. Kısa vadeli kazanımlardan ziyade uzun vadeli kazanımlara bakmamız lazım. Kısa vadede suni olarak büyümektense, istikrarlı bir şekilde büyüyerek, istikrarımızı kazanmamız lazım”

Hükümetin son dönemde vergiler konusunda yaptığı, işadamlarına soluk aldıracak düzenlemelere teşekkür eden Başkan Boydak, işadamlarının bu düzenlemeleri dikkate almalarını ve yapılandırılması gerek borçları varsa bunları pas geçmemeleri konusunda uyarılarda bulundu. Yurt dışındaki varlıkların sıfır vergi ile Türkiye’ye getirilmesi konusunda yapılan düzenlemenin de son derece önemli olduğunu ifade den Başkan Boydak, bu fırsatların değerlendirilmesinin de çok önemli olduğunu söyledi.

Kredi kullanan şirketlere kullanımlarını yada kredi tazelemelerini son güne bırakmamaları konusunda uyarılarda bulunan Başkan Boydak, işadamlarının bu konuları yakın izlemede tutmak sureti ile şirketlerde yaşanabilecek sorunların önüne geçmeleri tavsiyesinde bulundu.

Cumhurbaşkanımızın, ihtiyacı olan iş dünyasına kredileri yapılandırmaları yönünde bankalara bir çağrısı olduğunu hatırlatan Başkan Boydak, bu çağrıya bazı bankaların yada katılım bankalarının uymadığını, bu konuda kendilerine gelen şikayetler doğrultusunda ilgili bankalarla yazışacaklarını, sonuç alamadıkları takdirde ilgili mercilere ileteceklerini söyledi. Bu geçiş döneminde işadamlarına yardımcı olunması gerektiğini kaydeden Başkan Boydak, işadamlarının vadesi gelmeyen kredilerinin çağrılmasının yada hesaplarına bloke konularak işlem yapılmasına izin verilmemesinin adil olmayacağını belirterek, bu konuda şikayeti olanların kendilerine bildirmelerini istedi.

İhracatta istenilen kıvama gelemediklerini ancak Kayseri olarak geriye de gitmediklerini açıklayan Başkan Boydak, bu konuda Eylül ve Ekim’den itibaren daha iyi bir noktaya gelmeye başlayacaklarını ve eski parlak günlere dönüleceğinden en ufak bir endişelerinin olmadığını söyledi.

Türkiye’nin yatırım ortamının iyileşmesi adına Sayın Binali Yıldırım’ın Başbakanlığının işadamları adına büyük bir şans olduğunu belirten Başkan Boydak, kendilerinin de bu yaklaşımı fırsat bilerek, yatırımlarını sürdüreceklerini belirtti.

İSO ikinci 500’e giren firmaları da kutlayan Başkan Boydak, işletmelere bundan sonraki çalışmalarında karlı bir süreç diledi. Başkan Boydak, Güneydoğu Anadolu ile ilgili hükümetin yeni bir açılımı olduğunu, yeni alınacak kararlarla oraların ticari hayatının daha da canlanacağını, gençlerinde iş hayatına katılması ile bu bölgenin daha da rahatlayacağını söyledi.

Türkiye’nin önemli bir kaostan kurtulduğunu, bundan sonraki dönemde önümüzün açık olduğunu, bir takım sıkınlar olabileceğini ancak bunların kısa sürede bertaraf edileceğini açıklayan Başkan Boydak, bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür etti.


02:52, 23.08.2016

Haber Fotoğrafları


Tüm Haberler